Many times we hear the more we buy at a time, the more we can save. Sometimes this is true but not always.
In the past, one of the few places to buy in bulk was Sam’s Club but now some other stores also offer larger sized products.
One thing to keep in mind when buying in bulk is if you have enough storage space and also if you will use it up before it goes bad. You don’t end up saving money if you end up throwing most of the item away. If you buy items in bulk but don’t have adequate storage space you may misplace items and not be able to find them when you need them. If you can’t find them or don’t remember you have them, you will end up having to buy the item again, in the end not saving money. But buying items that you use on a regular basis and are non perishable can save you shopping trips. The fewer trips you make to the store can save you time and also help you avoid making impulse purchases.
Most items have the price per unit (ounce, etc) on the shelf so you can easily compare price per ounce of the various sizes to determine if the bigger size is a better bargain.
When thinking of joining a shopping club, such as Sam’s Club, you also have to take into account the yearly fee and other fees. If you only shop there once in awhile you have to determine if you save enough to make up for the fees. This weekend, Sam’s Club is offering a free weekend, where you can shop there without having a membership. So it would be a great time to stop there and compare prices and see if a membership would benefit you.
Another thing mentioned in the article is that having too much on hand can lead to overconsumption as well. One mom mentioned that in her house, jumbo-sized containers of granola bars were eaten just as quickly as the standard-sized boxes until she took to “hiding” the bulk containers.
So it may be beneficial to checking into bulk buying some items as one way to control expenses in your household.

Also, if you are using coupons, it is usually a better value to buy the smaller size. Most stores have labels on the shelves stating the price per ounce, so it is easy to see which is the better value.

Nancy Kvamme